а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвери

одверат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оттргне од вера.
Албански: largon nga feja
Примери:
Од вера ме одверивте, од род ме одродивте.
2. (се одвери) Се откаже од вера.
Албански: tërhiqet nga feja
Примери:
Откако остана сам, од се се откажа, се одвери.
Изведенки
1. одверува несв.
(се) одверуваат
2. одверување ср.
глаг. им.