а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одважи

(се) одважат; одважил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18123
Собере храброст, покаже храброст, се охрабри.
Англиски: dare
Примери:
Тој еден ден се одважи и застана пред неговите врати.
Изведенки
1. одважува несв.
(се) одважуваат
(се) осмелува
2. одважување ср.
осмелување