а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одамна

Вид збор: Прилог
Ранг: 503
1. Пред многу време, пред многу години, некогаш.
Англиски: long ago
Примери:
Тоа беше многу одамна.
Тој одамна го напуштил градот.
Жената му умрела одамна.
2. Од пред многу време, долго време.
Англиски: long ago
Примери:
Одамна сум тука.
Одамна не те имам видено.
Дождот одамна тивна.