а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огруби

огрубат; огруби, огрубете; огрубев, огрубеа; огрубел; (го) огрубив, (го) огрубија; (го) огрубил; огрубен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20274
1. За човек - стане груб, грд.
Англиски: disfigure Албански: shëmtoj
Примери:
Таа огрубе со текот на времето.
Тој огрубе од тешката работа во рудникот.
2. За предмет - стане груб, изгуби форма, боја и сл.
Англиски: roughen Албански: rrudhet, shmtohet
Примери:
Кадифето огрубе откако го исправ.
Плетениот чаршаф огрубе од многу користење.
3. Направи некој да стане груб, грд.
Албански: shëmtoj
Примери:
Козметичарката ја огруби девојката со јаката шминка.
Старата облека го огруби момчето.
4. Направи нешто да стане грубо, грдо.
Албански: shëmtoj
Примери:
Тој ги огруби новите чевли носејќи ги по дожд.
Молерот ја огруби собата со зелената боја.
Немалтерисаните ѕидови на куќата го огрубија дворот.
Изведенки
1. огрубува несв.
огрубуваат
2. огрубување ср.
глаг. им.