а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огнен

огнениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4182
1. Што се однесува на оган.
Англиски: fiery Албански: i zjarrtë, zjarri
Примери:
Огнена стихија.
Огнени јазици.
2. Што се однесува на оган.
Англиски: fire Албански: i zjarrtë, zjarri
Примери:
Огнен обрач.
Огнена позиција.
3. Што има боја на оган.
Англиски: red Албански: i zjarrtë
Примери:
огнен блесок, огнена боја
4. Што е страстен, пламенен.
Англиски: passionate Албански: i flakët
Употреба: Преносно значење
Примери:
Огнено срце.
Огнени очи.
Огнени зборови.
Изрази
Огнена Марија - христијански празник што се прославува на 30 јули.
Огнено оружје - огнострелно оружје.
Изведенки
огнено прил.
Пример: Ме погледна огнено.