а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оглед

мн. огледи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1025
1. проба, опит, експеримент
Англиски: test Албански: provë
Примери:
хемиски оглед
лабораториски огледи
2. Вид кратка и концизна книжевна расправа.
Англиски: essay Албански: sprovë
Употреба: Литература
Примери:
критички оглед
научни огледи
3. Гледање, посета на девојка што е за мажење.
Употреба: Архаизам
Изрази
Без оглед (на нешто) - не водејќи сметка, без обѕир за нешто.
Со оглед (на нешто) - водејќи сметка; со обѕир за нешто.