а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оглас

мн. огласи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5889
1. Јавно писмено или усно извеcтување за нешто (преку весник, радио, на огласна табла).
Англиски: announcement Албански: shpallje
Примери:
Оглас за продажба на станови.
Даде оглас во весник.
табла за огласи
2. одѕив, одѕивање
Англиски: echo Албански: jehonë
Примери:
Тој се јави со огласот на був.
3. одглас, одек, ехо
Англиски: echo Албански: jehonë
Примери:
Во долината сѐ уште се слушаше огласот од неговиот глас.