а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огласи

огласат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6378
1. Даде оглас во весник или на друг начин преку оглас објави нешто.
Англиски: advertise Албански: reklamoj
Примери:
Тој го огласи станот за продавање во весник.
Не успеа да го продаде автомобилот иако го огласи неколку пати.
2. За глас, звук - исполни определен простор, одекне.
Англиски: sound Албански: tingëllon
Примери:
Борбени песни го огласија селото.
Силен аплауз ја огласи салата.
3. Објави, соопшти, разгласи нешто.
Англиски: announce Албански: shpall
Примери:
Тој испука неколку истрели и така ја огласи смртта на татка си.
Посака да викне и да го огласи своето доаѓање.
Ѕвончето го огласи крајот на часот.
4. (се огласи) Одговори, одврати некому со збор или со глас.
Англиски: answer Албански: përgjigjet
Примери:
Слугинката се огласи, излегувајќи од кујната.
Неколку кучиња се огласија со лаеж.
Од некој двор се огласи магаре.
5. (се огласи) Се одекна глас или звук.
Англиски: resound Албански: oshëtin
Примери:
Се огласи пукот од сите страни.
Звукот на камбаната се огласи во селото.
Чекорите на војниците се огласија во ноќта.
6. (се огласи) Се јави, се појави објавувајќи нешто.
Англиски: respond Албански: reagoj
Примери:
По долгите напади, тој реши да се огласи во рубриката „Писма“ во весникот.
Изведенки
1. огласува несв.
(се) огласуваат
2. огласување ср.
глаг. им.