а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огламник

мн. огламници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12424
Предмет направен од јаже или од кожа што се става околу главата на животно (обично коњ, магаре) за да се води.
Англиски: bridle
Примери:
Го фати коњот за огламникот.
Изведенки
огламниче ср.
мн. огламничиња
дем.