а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огинче

Види и: оган (м.)
мн. огинчиња
Вид збор: Именка, среден род
мал оган
Англиски: fire
Употреба: Деминутив , Хипокористика
Изрази
(посл.) Си го бара со боринче, ќе си го добие со огинче.