а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овчи

овча
Вид збор: Придавка
Ранг: 8750
Што е добиен од овца.
Употреба: Зоологија
Примери:
овчо млеко
овчо сирење
овча кожа
Изведенки
овчо ср.
(едн.) овчото
Пример: Мирисаше на овчо.