а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овчар

мн. овчари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3086
Тој што пасе или чува овци.
Англиски: shepherd
Примери:
Стариот овчар свиреше на кавал.
Млади овчари се собрале.
Изрази
На патникот патот, на овчарот стапот - секој со својата работа.
Изведенки
1. овчарче ср.
мн. овчарчиња
дем. и хип.
2. овчариште ср.
мн. овчаришта
пејор.