а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овчарува

овчаруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се занимава со овчарство, работи како овчар.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тој почнал да овчарува уште како дете.
Изведенки
овчарување ср.
глаг. им.