а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овчарство

мн. овчарството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 49218
1. Занимање, работа на овчар.
Албански: blegëtori
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го бидува само за овчарство.
2. Одгледување на овци како стопанска гранка.
Англиски: sheep keeping Албански: blegëtori
Употреба: Земјоделство
Примери:
Се преземаат мерки за подобрување на овчарството кај нас.