а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овчарски

овчарскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8835
Што се однесува на овчар и на овчарство; што му припаѓа на овчар.
Примери:
овчарски стап, овчарско куче
овчарска колиба