а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овчарлак

в. овчарство
Вид збор: Именка, машки род
овчарник, мн. овчарници м. Просторија, место каде што се чуваат овци.
Употреба: Разговорно
Примери:
Ѕидани овчарници.