а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оветви

(се) оветват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51525
Стане ветво, старо, се излити од носење.
Англиски: wear out
Примери:
Панталоните (се) оветвија, треба да купам нови.
Изведенки
1. оветвува несв.
(се) оветвуваат
2. оветвување ср.
глаг. им.