а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објаснување

мн. објаснувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1413
1. (глаг. им.) објасни
Англиски: explanation Албански: shpjegim
2. одговор, образложение, толкување
Англиски: reasoning Албански: arsyetim
Примери:
Го прифати неговото објаснување.
Јаc ви должам објаснување.
Дополнителни објаснувања.
3. расправија, препирка
Англиски: argument Албански: argument
Примери:
Тој беше сведок на објаснувањето меѓу нив.
Не сакаше да влегува во никакви објаснувања со директорот.