а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обѕида

обѕидаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40951
Загради, огради или обложи нешто со ѕид.
Примери:
Тие го обѕидаа дворот околу куќата.
Ја обѕидал бараката.
Изведенки
1. обѕидува несв.
обѕидуваат
2. обѕидување ср.
глаг. им.