а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обувка

мн. обувки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11693
(обично во мн.) Предмети од кожа или од друг материјал што служат за обување и заштита на нозете од студ, вода, повреди итн.
Англиски: shoe
Употреба: Општество
Примери:
Стари обувки.
Летни обувки.
Обувки за спортување.
Кинеските обувки закана за македонските.