а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрне

обрнат; обрнам, обрни, обрнете; обрнав, обрнаа; обрнал; обрнат; (ќе) обрнев, (ќе) обрнеа; (ќе) обрнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4198
1. обрати
Англиски: turn to Албански: drejtohet
Примери:
Таа не обрна внимание на неговиот гест.
Никој не го забележа и не му обрна внимание.
2. Сврти, заврти нешто на друга страна.
Англиски: turn Албански: kthehet
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ја обрна главата кон ѕидот и заспа.
3. (се обрне) се обрати
Англиски: turn to Албански: drejtohet
Примери:
Со растреперен глас се обрна кон насобраните луѓе.
Таа се обрна кон него за совет.
4. (се обрне) се сврти, се заврти, се обѕрне
Англиски: turn Албански: kthehet
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се обрна накај нив.
Се обрна назад.
5. (се обрне) Се претвори, стане нешто друго.
Англиски: turn Албански: ndryshon
Примери:
Парите брзо ги потроши и од чорбаџиски син се обрна во просјак.
Изведенки
1. обрнува несв.
(се) обрнуваат
2. обрнување ср.
глаг. им.