а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обремени

обременат; обременил; обременет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24264
Оптовари некого со нешто (со грижи, со проблеми, со должности).
Англиски: burden
Примери:
Таа не сакаше никого да обремени со својата тага.
Шефот ме обремени со многу должности.
Изведенки
1. обременува несв.
обременуваат
2. обременување ср.
глаг. им.