а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрани

обранат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30668
подрани
Англиски: get up early
Употреба: Народна поезија
Примери:
Обранила девојката за на вода.