а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обнова

(едн.) обновата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6285
1. Враќање, доведување на нешто старо, разурнато во поранешната состојба.
Англиски: renewal Албански: rindërtim
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
обнова на земјата
обнова на старите куќи
2. Повторување на нешто прекинато, незавршено.
Англиски: rerun Албански: përsëritje, rinisje
Примери:
обнова на судскиот процес