а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обвинување

мн. обвинувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6087
1. (глаг. им.) обвини
Англиски: accusation Албански: akuzim, fajsim
Примери:
Таа немаше одговор на неговите обвинувања.
2. Подигнување обвинение против некого.
Англиски: accusation Албански: akuzim, fajsim
Употреба: Правда
Примери:
Тоа беше обвинување без докази.