а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обата

Вид збор: Број
Ранг: 4543
1. (без член) Само за лица од машки род - и едниот и другиот.
Англиски: both
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија
Примери:
И обата девери се вдовци.
2. обајцата
Англиски: both
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија
Примери:
Ќе ми донесеш нишан од обата - од косата на жената од кошулата на мажот.