а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обара

обараат
Вид збор: Глагол, свршен
1. пребара, претресе
Англиски: search Албански: kërkoj
Употреба: Народна поезија
2. побара
Англиски: ask for Албански: kërkoj
Употреба: Дијалектен збор