а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носила

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 34780
Вид подвижно легло, обично на расклопување, за пренесување болни, ранети.
Англиски: stretcher
Употреба: Медицина