а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носечки

носечкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22603
Што носи, што е главен, врз кој, кон кој се доградува.
Англиски: supporting
Примери:
носечки столб, носечки обележја
носечка идеја