а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носен

носениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21359
1. За облека, чевли - стар, ветов.
Англиски: worn Албански: i veshur, i bajtur
Примери:
носена кошула, носена капа
Носени чевли.
2. Што припаѓа, што се однесува на нос.
Англиски: nasal Албански: hundor, nazal
Употреба: Анатомија
Примери:
носна преграда, носна празнина
носни отвори
3. Што е носен, што некој го носел.
Англиски: worn Албански: i bajtur, i veshur
Примери:
носениот џемпер, носени панталони