а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

номенклатура

мн. номенклатури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36923
1. Попис на стручните називи во дадена област.
Англиски: nomenclature Албански: nomenklatur
Примери:
Биолошка номенклатура.
2. Кругот на лицата што се распределуваат на места и функции во некоја хиерархија.
Англиски: nomenclature Албански: nomenklatur
Употреба: Политика
Примери:
Политичка номенклатура.