а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

номад

мн. номади
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12485
Човек што нема постојано место на живеење.
Англиски: nomad
Изведенки
1. номатка ж.
мн. номатки
2. номадство ср.
Пример: На средината е црвено тркало, движење, преселба и номадство.