а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноктиште

мн. ноктишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 48996
нокот
Англиски: nail
Употреба: Аугментатив