а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нокдаун

мн. нокдауни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56839
1. Во боксот - силен удар по кој удрениот боксер може да ја продолжи борбата.
Англиски: knockdown Албански: nokdaun
Употреба: Спорт
Примери:
Боксерот во нокдаун прво треба да застане на нозе, да се соземе и да види што се случува околу него.
2. тешка безизлезна ситуација
Англиски: knockdown Албански: nokdaun, situatë e rëndë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што може тогаш да се очекува од една голема партија која е во нокдаун по толкуте изборни порази?