а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ножница

мн. ножници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38771
Кожена или метална корица, навлака за нож.
Англиски: scabbard