а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ножиште

мн. ножишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 43514
1. нога
Англиски: leg Албански: këmbë e madhe
Употреба: Аугментатив
2. нож
Англиски: knife Албански: thikë e madhe
Употреба: Аугментатив