а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нововерец

мн. нововерци
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што примило нова вера или што од неодамна станало верник, примило вера.
Англиски: convert Албански: besimtar i ri
Употреба: Религија
2. Припадник на црква, верска секта различна од општоприфатената.
Англиски: convert Албански: pjestar i kishës
Употреба: Разговорно , Црковен термин
Изведенки
нововерка ж.
мн. нововерки