а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ништи

ништат; ништел; ништен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10428
1. За ништи на разбој - навива, воведува ништи.
Албански: ngreh vegjë
2. (се ништи) се вади, се реси, се сипе
Албански: nxjerr, hedh
3. Прави некој или нешто да не суштествува, уништува, сотира, искоренува.
Англиски: destroy Албански: çrrënjos, dëmtoj
Примери:
Многу брзо ја ништеа тревата.
Имаше и такви што им ги ништеа гнездата на птиците.
Изведенки
ништење ср.