а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нишка

мн. нишка
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4661
1. Нешто што е тенко како конец.
Англиски: thread Албански: fije
Примери:
Сребрена нишка.
Златна нишка.
2. Една жица, конец од основата во ткаењето.
Англиски: thread Албански: fije
3. Нешто што поврзува, што обединува, што се провлекува како општа линија, идеја, обележје.
Англиски: thread Албански: fije
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чувствуваа дека нишката што ги поврзуваше безнадежно се кине.
Ги бараше сите оние невидливи нишки меѓу нив.
Тие настани ги поврзува една заедничка нишка.
Изрази
Црвена нишка - основна мисла.