а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нишанлија

мн. нишанлии
Вид збор: Именка, машки род
(немен. по род) Што има некаков нишан, белег на себе.
Турски: nişanlı
Употреба: Разговорно