а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никлува

никлуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Покрие, покрива метална површина со слој од никел.
Англиски: nickel
Употреба: Технологија
Изведенки
никлување ср.
глаг. им.