а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никако

Вид збор: Прилог
Ранг: 679
1. На никаков, на ниеден начин.
Англиски: no way
Примери:
Никако не се согласува.
Никако не можат да се договорат.
Никако не можам да ги стигнам.
2. При строго одбивање, строга забрана.
Англиски: no way
Примери:
Тоа никако, барај некој друг.
Таму никако нема одење.
Нека дојде утре, никако подоцна.