а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никаков

никакви
Вид збор: Придавка
Ранг: 541
1. (зам. прид.) За засилено или полно негирање, одрекување на тоа што го означува именката со која оди.
Англиски: no Албански: jo
Примери:
Нема никаква вина.
Никакви пари не си ми дал.
За тоа нема никакви вести.
2. Што ништо не вреди.
Англиски: worthless Албански: pavlerë
Примери:
Имаше само една никаква куќа.
Платите ни се никакви.
Тоа не е никаков живот.
Ова не е никаков расказ.
3. За изразување забрана, во елиптични реченици.
Албански: ndalesë
Примери:
Никакви пари!
Никакво одење!
За тоа, никакво попуштање.
Никакви расправии!