а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

низа

мн. низи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1556
1. Нанижани нешта (бисери, зрна, тутун, пиперки) на конец.
Англиски: row Албански: varg
2. Повеќе лица, предмети, појави и др. што се редат едно крај друго, што следуваат едно по друго.
Англиски: sequence Албански: sërë, varg
Примери:
Низа луѓе веруваат во тоа.
низа акции
низа настани
низа податоци
Изведенки
ниска ж.
мн. ниски
дем.