а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неусогласен

неусогласени
Вид збор: Придавка
Што не е усогласен со некого или нешто.
Англиски: not coordinated
Примери:
неусогласен протокол
Изведенки
неусогласеност ж.
мн. неусогласености
Пример: Изборниот законик содржи низа неправилности и неусогласености со европските правила.