а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неумолив

неумоливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 7669
1. Што не може да се придобие со молење, да се измоли за нешто.
Англиски: merciless
Примери:
неумолив судија
неумолив раководител
2. Што не може да се спречи, да се измени од природниот тек.
Англиски: inevitable
Примери:
неумолива стихија
неумолива судбина
неумолива смрт
Неумоливи закони на природата.
Изведенки
1. неумоливо прил.
2. неумоливост ж.