а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неудомен

неудомениот
Вид збор: Придавка
Што не е удомен, што нема основано семејство; сп. удоми.
Примери:
Од жал за момчето, останала неудомена.