а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неудобен

неудобниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23273
Што не е удобен; незгоден, непријатен.
Англиски: uncomfortable
Примери:
Неудобно легло.
Неудобна положба.
Изведенки
1. неудобно прил.
Пример: Се чувствуваше неудобно.
2. неудобност ж.