а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неугоден

неугодниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 35288
Што не е угоден.
Англиски: unpleasant
Примери:
неугодна положба, неугодна тишина
Изведенки
1. неугодно прил.
Пример: Неугодно се почувствува.
2. неугодност ж.