а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неугледен

неугледниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16680
1. Што нема, што не ужива углед.
Англиски: insignificant
Примери:
Неугледна професија.
2. Што останува незабележан.
Англиски: unattractive
Примери:
Слабо, неугледно момче.
Неугледна продавница.
Изведенки
неугледност ж.